Kterým místům v Praze se v noci vyhnout

· · | Rizika | Žádné komentáře

Smíchov, Jižní město a Praha 1, to jsou nejnebezpečnější části hlavního města České republiky, tedy alespoň dle počtu spáchaných trestných činů. Pokud jde o městskou část Praha 1, zde se jmenovitě jedná o ulice: Bartolomějská, Krakovská, Benediktská. V těchto ulicích došlo za období prosinec 2014 – prosinec 2013 k 9 343 trestným činům (tzn. více jak 1 trestný čin za hodinu!)

Pokud se podíváte do mapy, zjistíte, že žádná z těchto ulic nepatří mezi ty nejrušnější, jedná se spíše o úzké, vysokými budovami lemované ulice, kde zejména v noci moc lidí nechodí.

Smíchov (stanice metra Anděl, Smíchovské nádraží), dříve dělnická čtvrť je dnes typická všeobecně vyšším výskytem sociálně slabých občanů, kteří se v noci koncentrují do zdejších hospod a na vlakovou stanici Smíchovské nádraží. Jižní město pak „trpí“ vysokou koncentrací lidí (jedná o jedno z největších pražských sídlišť).

praha smichov

Dalším místem, kterému byste se po setmění měli vyhnout je okolí Wilsonova nádraží (hlavní vlakové nádraží v Praze), konkrétně parku před tímto nádražím, kterému se mezi místními neřekne jinak, než „Sherwood“. Na lavičkách tohoto parku se běžně i přes den sdružují bezdomovci, narkomani, dealeři drog apod. S ubývajícím slunečním svitem pak úměrně roste nebezpečí toho, že se stanete obětí trestného činu, to i přes zvýšený policejní dohled (následek extrémně růstu kriminality v těchto místech).

 Přehled lokalit s nejvyšším počtem spáchaných trestných činů

Lokalita Počet spáchaných trestných činů
Jižní město 4116
Smíchov 3589
Bartolomějská ulice 3322
Krakovská ulice 3150
Vršovice 3001
Benediktská ulice 2871
Lhotka 2814
Kyje 2586
Nové Město 2545
Vinohrady 2507

Pozn. data za období 12.2013 – 12.2014, zdroj: www.mapakriminality.cz

Jak se v noci bezpečně pohybovat po Praze

  • neopouštějte místa, která jsou rušná i v noci
  • za žádných okolností se nepouštějte do řeči s lidmi, kteří Vás „náhodně“ osloví na ulici. Zpravidla se jedná o dealery drog, prodejce kradeného zboží či osoby, které Vám budou nabízet sexuální služby dam z některého z pražských „bordelů“. Pokud se s těmito osobami pustíte do řeči a jejich nabídku následně odmítnete, riskujete fyzický útok!
  • neriskujte čekání na prázdné zastávce MHD. Počkejte až do chvíle, kdy bude přijíždět Vaše tramvaj či autobus a až následně jděte na autobusovou zastávku (jízdní řády pražské hromadné dopravy najdete na stránkách www.idos.cz)
  • nevyužívejte služeb „neprověřených“ taxislužeb. Nejenže reálně hrozí, že Vám řidič naúčtuje o několik desítek či set procent vyšší částku (toto je nešvar i „značkových“ taxislužeb, viz. video na Youtube), kromě toho Vás řidič může dovézt před jiný hotel či k podniku, do kterého jste nechtěli (řidiči dostávají zaplaceno za to, že hotelům a podnikům vozí turisty).

Pokud bydlíte v hotelu nacházejícím se v některé z nebezpečných částí Prahy, jeďte městkou hromadnou dopravou či taxi službou až přímo před hotel. Řidiče taxislužby pak požádejte, aby odjel až poté, co vstoupíte do dveří od hotelu.

A na závěr, ještě před tím, než vyrazíte poznávat noční Prahu, uložte si do svého mobilního telefonu telefonní čísla 112 (univerzální tísňová linka, kde se bez potíží domluvíte anglicky), 156 (tísňová linka Městské policie Praha, kde byste se rovněž měli domluvit anglicky).